اخبار

دورهمی شاعران و اهالی قلم لرستان بر گِرد "نگین زبرجد"

دورهمی شاعران و اهالی قلم لرستان بر گِرد "نگین زبرجد"
همزمان با عید سعید مبعث نشست ادبی " نگین زبرجد " با موضوع « بررسی آرا و اندیشه های حکیم نظامی گنجوی در اشعار نبوی » در خرم آباد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان، عصر چهارشنبه بیستم اسفند ماه نشست ادبی " نگین زبرجد " به مناسبت عید سعید مبعث با همکاری معاونت فرهنگی و مطبوعات این اداره کل و انجمن قلم ایران با موضوع بازخوانی و بررسی سیره و زندگی حضرت رسول اکرم (ص) در آرا و اندیشه های حکیم نظامی در سالن جلسات شهید حیدریان برگزار شد.

در ابتدای این نشست، رضا نیازی معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، ضمن خیرمقدم به حضار و عرض تبریک مبعث بزرگ رسول الله (ص) گفت: وجود مبارک پیامبر گرامی اسلام و سیره و شخصیت ایشان از آبشخورهای فکری شاعرانی است که با سرمشق گرفتن از این منبع عظیم و این الگوی بسیار گرانقدر، می توانند آثاری فاخر خلق کنند.
در ادامه این جلسه مسعود سپهوندی، علی فتح اللهی، سعیده نیازی و محمد تقی عزیزیان به بازخوانی اشعار نبوی حکیم نظامی پرداختند.

دکتر فتح الهی، استاد و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد، با اشاره به جایگاه ویژه و خاص پیامبر اعظم در ادبیات کلاسیک ایران، به گوشه هایی از جایگاه و شخصیت آن حضرت در متون منظوم و منثور زبان فارسی اشاره کرد.
دکتر سپهوندی، استاد دانشگاه و مدیر گروه ادبیات دانشگاه آزاد خرم آباد، درخشان ترین چهره در ادبیات بعد از اسلام را چهره مبارک پیامبر اسلام دانست و گفت: نظامی یک شاعر متشرع،  دین ورز و پرهیزگار بوده است. شاعری مبدع، خلاق و در عین حال بسیار کم توقع و متواضع که در سراسر اشعارش بیتی یافت نمی شود که حاوی عجب و غرور باشد.

در ادامه دکتر سعیده نیازی استاد ادبیات دانشگاه آزاد، به تلفیق و تزویج ادبیات فارسی و آیات قرآن و احادیث نبوی اشاره کردند و با اشاره به آیه ۶۲ سوره احزاب، جایگاه پیامبر گرامی اسلام را بسیار رفیع عنوان کرد.
در پایان برنامه، با اهدای هدایایی از اساتید و شاعران مهمان تجلیل به عمل آمد.

۲۱ اسفند ۱۳۹۹ ۲۱:۴۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید