اخبار

مصاحبه با فروزان حسنوندی نویسنده حوزه دفاع مقدس

مصاحبه با فروزان حسنوندی نویسنده حوزه دفاع مقدس
زنان می توانند تاثیر بسزایی در افکار و پرورش ذهن بچه ها داشته باشند و حتما در خانواده و جامعه تاثیر گذار خواهند بود و پرداختن به زندگی و خاطرات آنان می تواند اسوه ای برای دختران امروز باشد.

خلاصه ای از رزومه و پیشینه خود خصوصا در زمینه حضور در جبهه نبرد حق علیه باطل بفرمایید؟

فروزان حسنوندی هستم متولد 1352 شهرستان خرم آباد مدرک تحصیلی دیپلم ، که متاسفانه به خاطر شرایط سنی افتخار حضور در جبهه ها ی نبرد حق علیه باطل را نداشتم .

با توجه به حضور داوطلبانه شما در جبهه چه عامل یا عواملی سبب شد پا به عرصه نویسندگی بگذارید؟از چگونگی علاقه تان به نویسندگی در حوزه دفاع مقدس توضیح بفرمایید.چه آثاری دیگری در زمینه نویسندگی و ادبیات دفاع مقدس دارید؟

از پایه پنجم ابتدایی با تشویق معلمین دوران ابتدایی با توجه به نوع نوشتن انشا و پیشرفت در درس ادبیات شروع به نوشتن کردم و در سال 90 اولین کتاب خود را نام دست های نامریی داستان مینی مال در حوزه اجتماعی نوشتم.  قبل از نوشتن انگیزه نوشتن در مورد شهدا رو داشتم و زمانش که رسید خودش اتفاق افتاد . دو سال بعد از چاپ اولین کتابم ، داستان بلند تیام را چاپ کردم و محور اصلی آن در مورد شهدا می باشد و در واقع همین کتاب شجاعت و انگیزه لازم برای قلم زنی در این زمینه را در من زنده کرد. و در پی آن مروارید های پنهان را نوشتم . که شخصیت اصلی آن دختری است که به همراه پدر و برادرش در بمباران شهید می شوند . نام آن شهیده ثروت احمدیان که در دوران راهنمایی تحصیل در شهرستان خرم آباد زندگی می کر د.

کتاب زندگینامه شهیده های زن به نام ستارگان خفته در خاک نوشته شده که با تحقیقات میدانی جمع آوری شده است که در دست چاپ می باشد جلد اول (سه شهرستان خرم آباد – بروجرد – پلدختر )

 کتاب تیام و مرواریدهای پنهان ، پرستارانقلابی توسط سپاه حضرت ابوالفضل (ع) و حفظ اثار دفاع مقدس به چاپ رسیده اند .

اولین اثر شما در زمینه دفاع مقدس کدام است و کدام اثر شما در این حوزه با استقبال زیادی از سوی مخاطبان مواجه شده است؟

داستان بلند تیام که محور اصلی آن در مورد شهدا می باشد و در واقع همین کتاب شجاعت و انگیزه لازم برای قلم زنی در این زمینه را در من زنده کرد. و عنوان برتر را گرفت.

نظر شما در خصوص اهمیت پرداختن به زندگی و خاطرات زنان در دفاع مقدس چیست؟ به نظر من اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که زنان کانون گرم خانواده هستند و می توانند تاثیر بسزایی در افکارو پرورش ذهن بچه ها داشته باشند و حتما در خانواده و جامعه تاثیر گذار خواهند بود و پرداختن به زندگی و خاطرات آنان می تواند اسوه ای برای دختران امروز باشد.

انتظار شما از دستگاه های فرهنگی، در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت چیست؟

به نظر من باید در دستگاههای فرهنگی از عناوین پژوهشی به دوران دفاع مقدس اختصاص داده شود و از کسانی که در این حوزه فعالیت دارند حمایت شود.

امسال مصادف است با بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس، نظر شما در این خصوص چیست؟به نظر من ایثارگریها و جانفشانیهای مردم ایران در هشت سال دفاع مقدس همیشه باید زنده نگه داشته شود با برگزاری جشنهایی به مناسبت سالگرد دفاع مقدس برای بچه ها در مدارس و بازگویی خاطرات و نمایش و مسابقه ایثارگریها و فداکاریها عزیزانمان در ذهن بچه ها نهادینه شود .

اگر خاطره یا تصاویر خاصی در این زمینه دارید بفرمایید؟

یکی از خاطرات من در دوران دفاع مقدس این است که یکی از همکلاسیهای ما عادت داشت که همیشه یک صفحه کاغذ به شکل میکروفن لوله ای می کرد و از بچه ها مصاحبه می گرفت یک روز که داشت مصاحبه می گرفت هواپیماهای عراقی از بالای سر مدرسه ما که در دامنه کوه قرار داشت رد شدند و بمبی را به سمت دامنه کوه پرتاب کردند که خوشبختانه به داخل شن های دامنه کوه فرو رفت و منفجر نشد و نیروهای سپاه آمدند و آن را خنثی کردند . و یکی دیگر از خاطراتم که ممکنه خیلی از بچه های آن زمان به یاد داشته باشند قلک هایی بود که به شکل نارنجک بودند و با سکه های ریالی پر می کردیم و برای کمک به رزمندگان می فرستادیم .

۱۷ شهریور ۱۳۹۹ ۱۳:۳۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید