اخبار

گفتگو با فریبا اسدی نویسنده حوزه دفاع مقدس ،روزنامه نگار و پژوهشگر اجتماعی

گفتگو با فریبا اسدی نویسنده حوزه دفاع مقدس ،روزنامه نگار و پژوهشگر اجتماعی
نقش مهم زنان در حوزه دفاع مقدس بر هیچ کس پوشیده نیست و بخش وسیعی از فداکاری توام با افتخار را زنان تشکیل دادند .
1 - خلاصه ای از رزومه و پیشینه خود خصوصا در زمینه حضور در نبرد حق علیه باطل بفرمایید؟
 من در جبهه حضور مستقیم نداشتم .
2-با توجه به حضور داوطلبانه شما در جبهه چه عامل یا عواملی سبب شد پا به عرصه نویسندگی بگذارید ؟از چگونگی علاقه تان به نویسندگی در حوزه دفاع مقدس توضیح بفرمایید .آثار دیگری در زمینه دفاع مقدس دارید ؟
علاقه من به نویسندگی در حوزه دفاع مقدس از سالها قبل با خاطرات همسرم که چندین سال رزمنده بودند و  بادیدن رشادت ها و ایثار گری های  رزمند گان  شکل گرفت و مطالب زیادی در این باره نوشته ام.در تجلیل افرادی که نه راحت طلب بودند ونه فرصت طلب .
 3- اولین اثر شما در زمینه دفاع مقدس کدام است و کدام اثر شما در این حوزه با استقبال زیادی از سوی مخاطبان مواجه شده است ؟
اولین اثر من« کتاب خیابان رسالت » است که سال 96چاپ اول و سال 99چاپ دوم هاویر آن را منتشر کرده است .در دانشگاه بنیاد شهید رونمایی شد و با  استقبال خوبی مواجه شده است .

 4- نظر شما در خصوص اهمیت پرداختن به زندگی و خاطرات زنان در دفاع مقدس چیست؟
نقش مهم زنان در این حوزه بر هیچ کس پوشیده نیست و بخش وسیعی از فداکاری توام با افتخار  را زنان تشکیل دادند .با توجه به محدودیت جسمانی و وظیفه خطیر مادری و همسری ،چه در جبهه وچه پشت آن با کمک های مختلف و همچنین بعد از جنگ که ما می بینیم این پشتیبانی و روحیه دادن به خانواده و نگهداری از مجروحین عزیز جنگ تمام نشده و بسان هوایی تازه برای ریه های متصل به اکسیژن و قامتی محکم برای قطع نخاعی ها و مجروحین معلول  هستند .

ا5-انتظار شما از دستگاههای فرهنگی در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت چیست؟انتظار من  از دستگاههای فرهنگی این است که فرهنگ ایثار را به درستی تبیین و ترویج کنند و پلی محکم باشند میان جامعه امروز و جامعه ای که در گذشته در گیر جنگ بوده و استقامت خیلی بالایی از خود نشان داده .یعنی جامعه دیروز باید الگویی شو د امروزی در راستای پیروزی بر سختی ها و کم وکاستی های موجود و در راستای علاقمند کردن نسل حاضر به الگوگیری از  شهیدان قهرمان .

6-امسال مصادف است با بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس،.نظر شما در این خصوص چیست؟

پیشنهاد می دهم نویسندگان زن دفاع مقدس ،آنان که چراغ پرنور ایثار را با قلم و اندیشه پاک روشن نگاه داشته ومی دارند و سربلندی ایران را می نویسند در برنامه ای تجلیل شوند .حداقل در استان های خود شناخته و از  آثارشان حمایت و خرید شود ونه صرفا به لوح تقدیر اکتفا شود .
7-اگر خاطره یا تصاویر خاصی در این زمینه دارید بفرمایید .
من هر سال در مراسم شب شعر با  یک قطعه ادبی حضور پیدا می کنم. و سال 96 با  قطعه کوتاه «  آیا مسعود بی سیم چی نبود» راخواندم و بعد از تمام شدن برنامه یک خانمی آمد  ومرا بوسید وبا بغض گفت :«منم یه مسعود دارم سی وچند ساله قراره بیاد اما خبری نمیشه .مثل مسعود قصه تون !  چشمام به در خشک شده ...»
 
  آن شب خیلی از افرادی که  حضور داشتند ازمن خواستند که قصه زندگی مسعود را در کتاب هام بخوانند حتی بعضی از آنها هنوز  هم.می پرسند مسعود برنگشته !!! ومن سری به علامت منفی تکان میدهم .
و همانجا تصمیم گرفتم این کتاب را بنویسم و به رسالت قلم در جهت اعتلای فرهنگ ایثار بپردازم .و همان مسعود را در قصه « پرواز یک دشت  قاصدک »در کتابم به تصویر بکشم .
۲۱ تیر ۱۳۹۹ ۱۰:۱۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید