اخبار

مصاحبه ای با بانوی همکار و فرزند شهید به مناسبت سالروز ولادت با سعادت حضرت فاطمه معصومه(ع) و روز دختر

"تکریم ایثارگران موجب آشنایی بیشتر جامعه با فرهنگ ایثار و شهادت می شود"

"تکریم ایثارگران موجب آشنایی بیشتر جامعه با فرهنگ ایثار و شهادت می شود"

1-لطفا خود را معرفی کنید و در خصوص توانمندی هایتان سخن بگویید؟

با سلام به پیشگاه حضرت ولی عصر (عج) و با درود بر نایب برحقش حضرت آیت اله خامنه ای، سارا فلاح هستم فرزند شهیده کشور داوودزاده.

2-تحصیلات؟

در حال حاضر، در دوره دکتری رشته زبان و ادبیات فارسی مشغول به تحصیلم.

3-فعالیت و زمینه­ی شغلی­تان چیست؟

دارای 15 سال سابقه کار هستم و در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان مشغولم. در این مدت هم مشاغل ذیل را داشته­ام:

کاورز در دانشگاه لرستان به مدت دو سال در سالهای 81 و 82

کارشناس پژوهش در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان

کارشناس آمار و اطلاعات

کارشناس فرهنگی

کارشناس ارزیابی عملکرد، بازرسی و پاسخگویی به شکایات

کارشناس مسئول هنرهای تجسمی

-آیا موفقیتی در زمینه­های شغلی خود داشته­اید؟

بله- در طول 15 سال خدمتم در اداره کل، تلاش خود را در راستای انجام وظایف محوله، با کیفیت مطلوب به کار بسته­ام تا منجر به پیشبرد اهداف اداره کل گردد و در همین زمینه هم در سال 1396 موفق به کسب رتبه برتر در ارزیابی عملکرد دستگاه­های اجرایی استان شدم.

 

4-یک جمله در مورد شهادت بفرمایید؟

شهادت اتفاقی نیست، سعادتی است که نصیب هرکس نمی شود.

5-تعریف شهید از دیدگاه شما چیست؟

شهید را قرآن مجید به بهترین شکل ممکن تعریف و تفسیر فرموده­اند:

«و لاتحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا، بل احیاء عند ربهم یرزقون»

البته نپندارید که شهیدان راه خدا مرده اند بلکه زنده اند و در نزد خدا متنعم خواهند بود.(سوره آل عمران، آیه 169)

6- اهمیت پرداختن به زندگی و خاطرات زنان در دفاع مقدس؟

زنان در دوره های مختلف تاریخ پرحماسه ایران اسلامی، نقش باشکوه و بی بدیلی در جامعه ایفا کرده اند. در هشت سال دفاع مقدس نیز این زنان بودند که دوشادوش مردان در صحنه­های نبرد و پشتیبانی جنگ و تربیت فرزندان رشید و تقدیم آنها به اسلام و انقلاب حضور داشتند که قطعا قصه­های تلخ و شیرینی در خاطراتشان نهفته است که می­بایست استخراج شود.

7-لطفا مادر بزرگوارتان را معرفی کنید ؟

مادرم شهیده کشور داوودزاده در سال 1333 در خانواده ای مومن و معتقد به دین مبین اسلام در روستای صاحب الزمان از توابع شهرستان خرم آباد دیده به جهان گشود. در کانون خانواده ای مومن و مذهبی رشد کرد و روزگار کودکی و نوجوانی را سپری نمود. ایشان به عنوان مادر و همسر و زنی الگو و نمونه به حسن خلق شهرت داشت. در تربیت صحیح فرزندانش از هیچ کاری دریغ نمی ورزید و تمام تلاش خود را به کار گرفت تا بتواند فرزندانی مفید برای خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی تربیت کند. همچنین برای امرار معاش و تامین مخارج زندگی همپای پدرم در بیرون از منزل فعالیت داشتند. سرانجام در تاریخ هشتم بهمن ماه سال 1365 در میدان امام حسین (ع) (میدان شقایق سابق) به درجه رفیع شهادت در راه خدا نائل گردید.

 8-از شاخصه­های اخلاقی مادرتان بفرمایید.

 از خصوصیات ایشان، می­توان اشاره کرد به عشق به خدا و ائمه اطهار (ع) و انجام واجبات دینی. همواره به فرزندانش تاکید می کرد که در انجام واجبات دینی خود کوشا باشند. همچنین در دستگیری از نیازمندان و رفع مشکلات دوستان و اقوام در بین اقوام و آشنایان شهره بود.

9-حال و هوای زندگی پس از آسمانی شدن مادرتان چگونه بود؟

 در زمان شهادت مادرم، نه سال سن داشتم. در سال سوم ابتدایی درس می­خواندم.  چهار خواهر و سه برادر بودیم سالهای کودکی ، نوجوانی و جوانی خود را بدون مادر سپری کردم. این سالها برای من و خواهر و برادرهایم، پر از تجربه های تلخ و شیرین بود؛ اما با حمایت پدر و برادر بزرگترم توانستیم تمام سختی ها و مشکلات را پشت سر بگذاریم و به عنوان خانواده ای موفق در زمینه تحصیلی و شغلی در میان اقوام و دوستان شناخته شویم. بعد از خداوند متعال که حامی اول و آخر هر فردی است و همیشه و در تمام مراحل زندگی همواره یاور من و خانواده ام بوده است. در این سال­ها هر چند جسم مادر در کنار ما نبود؛ ولی همیشه او را در کنار خود احساس کرده ام. در تصمیمات مهم زندگی همیشه از او یاری خواسته ام.

مادر به عنوان پایه و اساس زندگی هر فرد حضور و همراهی اش لازمه زندگی است و منبع خیر و برکت خانواده است. هنوز هم بعد از 34 سال که از شهادت مادرم می گذرد هنوز به نبودنش عادت نکرده ام و هیچ کس نتوانسته جای خالی اش را در زندگیم پر کند. امیدوارم با داشتن یک زندگی سالم و پر از موفقیت روح مادرم را از خود راضی کنم و ادامه دهنده راه شهدا و مادرم باشم.

10-وظیفه شما در قبال فرزند شهید بودن چیست؟

نصیحت های مادرم را سرلوحه زندگی خود قرار دهم. فرزندی شایسته باشم. مادرم همیشه ما را به انجام واجبات دینی تشویق می­کرد و به درس خواندن بسیار اهمیت می داد.

11-فرزند یک مادر شهید بودن، یعنی چه؟

مادر پایه خانواده و رکن اساسی آن است که نقش بسزایی در امور خانواده دارد. با خالی بودن این پایه در زندگی، کل سیستم خانواده از هم می پاشد. زندگی بدون حضور مادر پر از رنج و مشقات فراوان است. هر کدام از ما به تنهایی کوهی از مشکلات و سختی­ها را در زندگی بدون مادر درک کرده­ایم. من و خواهر و برادرهایم با توکل بر خدا و همت و پشتکار توانستیم این راه ناهموار را پشت سر بگذاریم و در زندگی موفقیت هایی را کسب کنیم. فرزندان شهدا حاصل زحمات عزیزانی هستند که از جان و مال و خانواده خود گذشتند تا این مملکت آسیبی نبیند.

12-انتظار فرزندان شهدا از دستگاه های فرهنگی، در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت چیست؟

 امید است با بهره­گیری از ظرفیت های موجود، به معرفی آثار شهدا، انتشار کتاب خاطرات، زندگینامه­ها و وصیت­نامه های شهدا در فضاهای حقیقی و مجازی پرداخته شود تا نسل­های جدید و آتی نظیرکودکان ، نوجوانان و جوانان از آن بهره­برداری کنند و راهگشا باشد.

تکریم ایثارگران و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس می تواند تاثیری مطلوب در جامعه در آشنایی با فرهنگ ایثار و شهادت داشته باشد.

بهره مندی از مشارکت ایثارگران و خانواده شهدا در انتقال مفاهیم ایثار و شهادت بسیار می تواند موثر باشد. ساخت فیلم های کوتاه با موضوع دفاع مقدس و ایثار و شهادت فرصت مناسبی برای معرفی شهدا به جامعه است.

13-امسال مصادف است با بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس، نظر شما در این خصوص چیست؟

چهلمین سالگرد دفاع مقدس، در واقع بزرگداشت چله­ی از خودگذشتگی و ایثار است. فرصت مناسبی است برای یادآوری جانفشانی و دلاوری های فرزندان برومند ایران اسلامی در دفاع از سرزمین و آرمان های انقلابی.

۳ تیر ۱۳۹۹ ۱۲:۴۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید