اخبار

همزمان با سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی(ره)؛

طنین آوای حزین زاگرس در کوهدشت؛ مورخوانان نوای «چمری» سر دادند

طنین آوای حزین زاگرس در کوهدشت؛ مورخوانان نوای «چمری» سر دادند
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کوهدشت: هفتمین سوگواره استانی مور و مویه به‌مناسبت سالگرد ارتحال امام‌خمینی(ره) و گرامی‌داشت یاد و خاطره سردار سلیمانی و شهدای دفاع‌مقدس در این شهرستان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کوهدشت،عزت جعفری با بیان اینکه 45 نفر از مورخوانان استان لرستان آثار خود را به سوگواره استانی مور و مویه ارسال کردند، افزود: این سوگواره با توجه به شیوع بیماری کرونا، به‌صورت مجازی در سالن آمفی‌تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کوهدشت و بدون حضور تماشاگران برگزار شد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کوهدشت عنوان کرد: پس‌از بررسی آثار، 10 اثر به‌عنوان آثار برتر انتخاب و در اختتامیه این سوگواره از آنان تجلیل شد.

وی با بیان اینکه در سوگواره مور و مویه ادبیات بومی لرستان که میراث گران‌سنگ این دیار از سال‌های گذشته تاکنون است به‌نمایش گذاشته شد، بیان کرد: مور آوای مردم لرستان است که هنگام دلتنگی و در سوگ عزیزان‌شان با نوای حزین و اغلب با سرنا و ساز چمری نواخته می‌شود.

جعفری گفت: سراینده مورها که تک‌بیت‌هایی با گویش لکی‌ست نامعلوم است و این ادبیات شفاهی سینه‌به‌سینه در گوش مردم مناطق زاگرس‌نشین در آئین‎های اندوه نواخته شده‌است. 

 

۱۸ خرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۲۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید