• اخبار

مردم خالق فرهنگ ایثار و شهادت بوده و هستند

مردم خالق فرهنگ ایثار و شهادت بوده و هستند
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان در آیین روز بزرگداشت شهداء که به مناسبت رونمایی از کتاب زندگینامه ی شهید "اسد آزادبخت" در کوهدشت برگزار شد،گفت: انحصار طلبی از مهمترین آسیب های حوزه ی شهادت و شهید است،هیچ کسی نباید آن را مصادره به مطلوب کند زیرا مردم خالق فرهنگ ایثار و شهادت بوده و هستند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان،حجت الاسلام حمیدرضا حنان در آیین رونمایی از کتاب"فروردین به رنگ بهشت" «گذری بر اندیشه ها و خاطرات دوران دفاع مقدس شهید "اسد آزادبخت"»ضمن اشاره به فرارسیدن روز بزرگداشت مقام شهداء گفت:یکی از معانی شهید بر اساس تفکرات و اندیشه های بزرگان و کتاب لغات"مشاهده کننده"است،اما سوال اینجاست که شهید چه چیزی را مشاهده می کند؟

وی افزود: وجود انسان از دو بُعد جسم و روح تشکیل شده است،بُعد جسمی همین ظاهر است اما بُعد روحی مراحل و مراتبی دارد که یک مرتبه از این مراحل،نفس با تمام انواع و اقسام آن است،یک مرتبه ی دیگر بُعد روحی انسان عقل و بالاترین مرتبه ی روح انسان قلب است که هر یک از این مراتب سه گانه ی روح انسان اقسام و کارکردهای خاص خود را دارند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان تصریح کرد:بالاترین مرتبه ی روح انسان قلب است و قلب جایگاه حکمت است،مرتبه ی قلب انسان بی نهایت است و بالاترین مقام در درگاه پروردگار و در نزد بزرگان حکمت است و لذا مقام حکیم بسیار بالا است،اما بالاتر از حکمت عصمت است که مقام انبیا و اهل بیت عصمت و طهارت(ع)است.

حنان تاکید کرد:هر شهیدی یک حکیم است چون به مقام قلب می رسد و قلب جایگاه حکمت است که بی حد و حصر و مجرد بوده و به همین دلیل خداوند متعال به پیامبر می فرماید :یا پیامبر من قرآن را به قلب تو نازل کردم.

وی سپس بر اساس این مقدمه به تعریف شهید پرداخت و گفت: شهید کسی است که از نفس می گذارد و به مرتبه ی عقل میرسد و از عقل معامله گر هم می گذرد و وارد مرتبه ی قلب می شود و لذا شهید وحدت وجود را که هیچ حد و حصری ندارد مشاهده می کند و در مقام شهید همین بس که مورد عنایت ویژه ی پروردگار قرار گرفته و این مراحل را یکدفعه و بر خلاف سیر و سلوکی عرفانی که سال های سال طول می شد،طی می کنند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان در پایان تاکید کرد: هر چیزی آسیب پذیر است و انحصار طلبی از مهمترین آسیب های حوزه ی شهادت و شهید است و شهید به کسی،جریانی یا گروه خاصی تعلق ندارد و از آن همه ی مردم جامعه است و نباید آن را مصادره به مطلوب کند . از دیگر آسیب های این حوزه آن است که از شهید که راه و هدف است به عنوان ابزار استفاده شود.  

۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ۲۱:۳۵
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500