• اخبار

لباس نشان هویت و اندیشه یک قوم و ملت است

لباس نشان هویت و اندیشه یک قوم و ملت است
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان،در آیین اختتامییه ی سومین جشنواره مد و لباس اسلامی و ایرانی،در خرم آباد،گفت:لباس و نوع پوشش،نماد فرهنگی ملی و هویتی یک فرد،یک جامعه و یک قوم و ملت است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان،حجت الاسلام حمید رضا حنان در این مراسم که صبح چهارشنبه پانزدهم اسفندماه سال جاری در تالار شهید آوینی مجتمع فرهنگی هنری ارشاد خرم آباد برگزار شد،ضمن تقدیر و تشکر از اجرا کنندگان و برگزار کنندگان این رویداد بزرگ فرهنگی،گفت: انسان یک شاخصه ی ویژه دارد و آن اجتماعی بودن انسان است و یکی از شاخصه های اجتماعی بودن انسان مساله ی لباس و پوشش است که با یک نگاه کاملتر باید گفت که لباس و پوشش نماد فرهنگی ملی و هویتی یک فرد،یک جامعه و یک قوم و ملت است .

وی افزود: گاهی منشاء لباس امنیتی و برای دور ماندن از برخی خطرات است و گاه اجتماعی و بر پایه ی رعایت قوانین حاکم بر جامعه است که انسان لباس می پوشد.لباس همچنین گاهی منشا روانی دارد و برای پنهان کردن عیوب است،اما مهمترین و کامل ترین منشاء و ریشه لباس موضوع دینی و اخلاقی است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان،تصریح کرد: دو نوع نگاه نسبت به موضوع لباس وجود دارد،یکی لباس را جزء مسائل دینی و تربیتی نمی داند که بنابراین نگاه می توان دیندار بود ولی در عین حال اصول و قواعد حجاب را هم رعایت نکرد و نگاه دوم موضوع حجاب را جزء دین و تربیت می داند ،که این نگاه دوم درست و دقیق است.

حنان تاکید کرد: در برخورد با نگاه دوم یعنی نگاهی که حجاب و پوشش را جزء مسائل دینی و تربیتی می داند اساساً سه نوع رویکرد افراطی،تفریطی و معتدل وجود دارد که پرداختن به آن نیازمند زمان بیشتری است.

وی اذعان داشت: هم اندیشه و تفکر اسلامی و هم اندیشه و تفکر ایرانی در قبل و بعد از اسلام نسبت به رنگ،جنس و شکل لباس نظر دارند و این دو تفکر پیرامون حجاب و پوشش مکمل هم هستند که متاسفانه برخی مغرضان به دنبال تفکیک این دو از هم هستند که بسیار نابود کننده و مخرب است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان در پایان خاطر نشان ساخت:این جشنواره با هدف تقویت نگاه اسلامی و ایرانی به حجاب و عفاف و با همکاری دانشگاه فنی و حرفه ای استان برگزار شد،که جا دارد از دکتر قائدرحمت و همکاران ایشان در این مجموعه تقدیر و تشکر نماییم.  

۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ۱۳:۲۷
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500