• اخبار

کارگاه ویراستاری و نشر در نمایشگاه کتاب لرستان برگزار شد

کارگاه ویراستاری و نشر در نمایشگاه کتاب لرستان برگزار شد
در چهارمین روز از دوازدهمین نمایشگاه کتاب استان لرستان و در بخش برنامه ها و نشست های فرهنگی ، کارگاه ویراستاری و نشر با حضور کارشناس سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان ، در چهارمین روز از نمایشگاه سراسری کتاب نمایشگاه استان لرستان و با همکاری این اداره کل و انجمن صنفی ویراستاران نشستی با عنوان کارگاه ویرایش و نشر برگزار شد.

این نشست با حضور نویسندگان ،ناشران،شاعران و بازدیدکنندگان در دو بخش تنظیم شد، در بخش اول استاد علی سوری کارشناس ارشد زبان وادبیات فارسی و کارشناس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با همکاری شرکت‌کنندگان متن‌هایی را ویرایش کردند و نکاتی را برای راهنمایی حاضران توضیح دادند.

در بخش دوم که گفت‌وگو دربارۀ نشر و ویرایش است، استاد کارگاه پاسخ‌گوی سؤالات حاضران بود . وی  با اشاره به سابقه‌ی 27 سال فعالیت در این حوزه گفت :زبان فارسی مثل همه زبان های دیگر ،در نوشتار و گفتار تفاوت هائی دارد که این تفاوت ها را ویراستار در هنگام ویرایش می باید مدنظر قرار دهد

کارشناس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در ادامه اظهار داشت : عوامل زیادی با سرعت زائد الوصفی زبان فارسی را تهدید می کند ،و.مترجمان تازه کار ،قواعد ادبی فارسی را در حوزه های دستور زبان فارسی و دستور خط بدرستی نمی شناسند به همین دلیل آسیب های فراوانی به زبان فارسی وارد می کنند ولی در چنین شرایطی ویراستار باید این آسیب ها را از نوشته هائی که پایه ترجمه دارد ،بزداید و اصلاح کند.

سوری تصریح کرد : متخصصان مختلف رشته های علوم وفنون نیز ،به دلیل این که فرصت فراگیری زبان و ادبیات فارسی را به صورت حرفه ای ندارند و البته ایرادی هم بر آنها نیست ،ویراستار باید نوشته این عزیزان را سروسامان بخشد تا رنگ و روی فارسی به خود بگیرد .در مجموع ویراستار وظیفه دارد مثل باغبان که باغ را می پروراند ،نوشته ها را آرایش و پیرایش کند تا خواننده احساس بیگانگی با نوشته آنان نکند.و سیاق نوشته  مطابق حال و هوای زبان باشد ،و در چارچوب دستور خط و دستور زبان تنظیم و تدوین شده باشد . 

در پایان این برنامه  لوح تقدیری به پاس تلاش های استاد علی سوری و همکاری در این برگزاری این کارگاه از طرف مدیر کل  فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان تقدیم ایشان شد.

۳۰ آبان ۱۳۹۷ ۰۹:۲۰
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500