• اخبار

کتاب مبدل به یک کالای سرمایه ای شده است

کتاب مبدل به یک کالای سرمایه ای شده است
مجتبی ترکارانی ، استاد دانشگاه ، در نشست تخصصی "کتاب و مطالعه در عصر فضای مجازی " که در بخش برنامه های فرهنگی دوازدهمین نمایشگاه کتاب لرستان برگزار شد ، گفت : امروزه کتاب از یک منبع آگاهی به یک کالای سرمایه ای مبدل گردیده است .

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان ، مجتبی ترکارانی ، در این نشست به موضوعاتی همچون چالشها ، ویژگی ها ، مزایا و معایب فضای مجازی ، دلایل کاهش سرانه ی مطالعه و تاثیرات فضای مجازی بر آن اشاره کرد و گفت : انسان موجودی ارتباطی است و فضای مجازی وسیله ای برای برقراری ارتباط با دنیای اطراف ، اما متاسفانه این امر تبدیل به یکی از چالش های پیش روی فرهنگ کتابخوانی مبدل گردیده است .

وی افزود : کتاب تا حدودی از سبد خانواده دور شده است و فضای مجازی به صورتی رواج یافته که بیشتر زندگی مردم را تحت تاثیر خود قرار داده است و به عبارتی ، قدرت نفوذ آن در جامعه بسیار زیاد شده است و این یکی از دلایل کاهش سرانه ی مطالعه در جامعه است .

این استاد دانشگاه و پژوهشگر جامعه شناسی ، اذعان داشت : متاسفانه در فضای مجازی آثار بسیاری از بزرگان به صورت کاملا ناشیانه کپی و رد و بدل می شود که این امر نیازمند آموزش است تا از تکثیر آثار بی محتوا در فضای مجازی جلوگیری شود .

ترکارانی در پایان خاطر نشان ساخت : علاوه بر آموزش ، نظارت بر فضای مجازی نیز می تواند از بروز برخی تخلفات فرهنگی در بستر آن جلوگیری کند که این امر نیز نیازمند برنامه ریزی دقیق و شناخت درست از کارکرد و کاربرد فضای مجازی است .

۲۷ آبان ۱۳۹۷ ۲۰:۰۴
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500