شهرستانهای استان لرستان

خرم آباد
در فاصله 480 کیلومتری جنوب غرب تهران ، در دره ای خوش آب و هوا با درختان انبوه و جویبارهای پر آب در میان کوههای بلند واقع شده و به لحاظ طبیعت خاص خود دارای مناظر دیدنی و جاذبه های طبیعی فراوان است . از لحاظ قدمت و سابقه تاریخی ، خرم آباد یکی از شهرهای قدیمی ایران به شمار می آید که در طی تاریخ دستخوش تغییرات زیادی شده است ، خرم آباد شهری فرهنگی ، تجاری ، خدماتی و توریستی است.
قلعه فلک الافلاک /مناره آجری/سنگ نوشته/گرداب سنگی /پل شکسته/پل کشکان/پارک و دریاچه کیو/مسجد جامع/مقبره بابا طاهر/سراب چنگایی/بازار سرپوشیده میرزا سید رضا/پارک جنگلی مخملکوه/پارک جنگلی شوراب/آبشار بیشه/آبشار نوژیان/آبشار گریت از مهمترین جاذبه های این شهرستان به شمار می آیند .
بروجرد
در 110 کیلومتری شمال شرقی خرم آباد در ناحیه ای تقریبا کوهستانی واقع شده است. در تابستان هوای بروجرد بسیار مطلوب و در زمستان برف فراوانی در آن می بارد . این شهر که در کنار کوه گرین واقع شده ، چشمه هایی پر آب و دره های پر درختی دارد . بافت معماری قدیم این شهر بسیار زیبا بوده و نمونه هایی از آن در خیابان ها و کوچه های میانی شهر باقی مانده است .
از نقاط دیدنی این شهرستان دهکده ییلاقی و با صفای ونایی/تپه چغا/بازار قدیم/مسجد جامع/مسجد امام خمینی
(سلطانی )/ امام زاده جعفر/پل قلعه حاتم و پل چالانچولان را می توان نام برد .
دورود
این شهرستان در 95 کیلومتری شمال شرقی خرم آباد و در مسیر راه آهن سراسری تهران خرمشهر واقع شده است . شهرت دورود بواسطه کارخانه سیمان و فارسیت آن است . اما جاذبه های مذهبی و مناظر بدیع طبیعی آن از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است ، امام زاده پیر والی و آبشار معروف بیشه از جمله جاذبه های مهم این شهرستان محسوب می شوند ، همچنین بهترین مسیر برای دستیابی به دریاچه گهر از این شهرستان است .
الیگودرز
در فاصله 154 کیلومتری شرق خرم آباد ، در ناحیه کوهستانی و مرتفع قرار دارد . به همین دلیل دارای زمستانهای پر برف با سرمای شدید و تابستانهای ملایم است ، در الیگودرز چشمه ها ، قنات ها و رودخانه های فراوانی وجود دارد . از نقاط دیدنی آن میتوان امام زاده پیر امام و آبشار سفید و آبشار چکان را نام برد .
ازنا
در فاصله 132 کیلومتری شرق خرم آباد واقع شده و آب و هوای آن سردسیری است . با وجود تاسیسات نفتی ، کارخانه های فرو آلیاژ و لر کرک ، ازنا را می توان یک شهر صنعتی محسوب کرد . مقبره امام زاده قاسم از زیارتگاههای آن است . همچنین در دامنه اشترانکوه که مشرف بر ازنا است ، مناظر طبیعی فراوانی مانند : تونل برفی ، دره تخت و سراب داریاب وجود دارد .
  کوهدشت
این شهر در 94 کیلومتری غرب خرم آباد واقع است و دارای جاذبه های متنوع باستانی و طبیعی است . عمده ترین آثار مفرغی لرستان از معبد سرخ دم لکی که بقایای آن در 6 کیلومتری شمال شرقی کوهدشت واقع شده بدست آمده است .
نقاشی های صخره ای پیش از تاریخ هومیان و میر ملاس از ارزش و اعتبار باستانی فراوانی برخوردارند. نام کوهدشت برای بسیاری از محققین و باستان شناسان بزرگ جهان کاملاً شناخته شده است .
 دلفان
این شهرستان در 95 کیلومتری شمال خرم آباد واقع است . تعداد قابل توجهی تپه باستانی که دارای ارزش تاریخی هستند ، در این منطقه قرار دارند ، مقبره شاهزاده ابراهیم که به بابابزرگ شهرت دارد در 50 کیلومتری شرق نورآباد ، از اماکن متبرکه آن است . مردم این منطقه همگی به گویش لکی تکلم می کنند .
سلسله
در فاصله 50 کیلومتری شمال خرم آباد واقع شده است و از شهرهای خوش آب و هوا ، حاصلخیز و سرسبز استان به شمار می رود ، سراب زیبای کهمان با درختان کهن سال گردو در بهار و تابستان میزبان گردشگران بی شماری از استان می باشد ،
پلدختر
در فاصله 110 کیلومتری جنوب غربی خرم آباد و در مسیر جاده سراسری تهران- جنوب واقع شده است . آب و هوای آن گرمتر از سایر نقاط است و به این دلیل محصولات کشاورزی آن زودتر به بازار عرضه می شود ، رودخانه کشکان از این شهر عبور می کند، استراحتگاه های مانند : تنگه ملاوی و معمولان، با چشمه ها و سراب های فراوان و مناظر زیبا در این شهرستان قرار دارند . همچنین تالاب های متعدد اطراف شهر مناظر بدیع و دلنواز دارند و در دامنه کوه ها جنگل های بلوط به چشم می خورد . غار کلماکره /غار کوگان / پل تاریخی گاومیشان/ پل تاریخی دخترو آبشار افرینه از مهمترین جاذبه های این شهرستان به شمار می آیند .