• مقالات

پاریس در میان شعله های آتش و مکرون از 60 تن از روشنفکران خواست چاره ای بیندیشند [لورنتزو ویتا، ایل جورناله (ایتالیا)، 18 مارس 2019)، (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
امانوئل مکرون دیگر نمی داند برای متوقف ساختن جلیقه زردها چکار کند. لیکن تصمیمی که طی ساعات اخیر گرفته نه تنها بی فایده است بلکه عجیب نیز به نظر می رسد: اندیشیدن راه چاره ای به همراه 60 تن از روشنفکران برای وضعیت کنونی فرانسه.
سوریه: فرانسه خواستار توضیحاتی درباره طرح امریکا است [ژلی فیلیپ، فیگارو (فرانسه)، 18 مارس 2019)، (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: سیده هاجر محسنیان)
.فرانسه قبل از تعهد خود درباره پیشنهاد واشنگتن برای ایجاد «نیروی میانجی» در شمال سوریه می خواهد درباره طرح دولت امریکا در سوریه بیشتر بداند. این موضوع اصلی گفتگوهای وزیر دفاع فرانسه با معاون وزیر دفاع امریکا در پنتاگون است. وزیر دفاع فرانسه در ملاقات های خود با مقامات آمریکا به مسایل فراوانی مانند شمار نیروهای امریکایی که در سوریه باقی می مانند و در مورد جزئیات ماموریت این نیروها خواهد پرداخت.
جنگ جدید سرد بر سر کنترل داده هاست [لوکا دی بیازه، ایل سوله 24 اوره (ایتالیا)، 18 مارس 2019)، (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
جغرافیای سیاسی همواره بر پایۀ کنترل منابع راهبردی استوار بوده است. همان منابعی که اقتصاد، قدرت نظامی و قدرت سیاسی را فعال می سازند. در گذشته منبع راهبردی به طریق اولی نفت بود. در آینده نیز فناوری دیجیتال اعم از داده ها و نرم افزار، ربات ها و پهبادها، ماشین های صنعتی، شبکه های مخابراتی و ریزپردازنده ها خواهد بود.
فرمانده سپاه پاسداران: سراسر خاک اسرائیل در تیررس موشک های حزب الله قرار دارد [آنا آهرنهیم، جروزالم پست (فلسطین اشغالی)، 17 مارس 2019)، (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مفید علیزاده)
سرلشگر محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران، روز یکشنبه در مصاحبه با نشریه فارسی زبان سروش ، گفت سراسر اسرائیل در تیررس موشک های حزب الله قرار دارد.او گفت :"وضعیت کنونی و توانمندی های حال حاضر جبهه مقاومت انقلاب اسلامی آنچنان بی نظیر است که قابل توصیف نیست و باید آن را احساس کرد." او افزود:"درحالی که آنها زمانی در رویای گسترش سرزمین های خود از رود نیل تا رود فرات و درخلال 50 سال گذشته به دنبال اجرای آن بودند، امروز می توانید شاهد باشید که نمی توانند سرزمین خود را حتی یک وجب گسترش دهند و حتی بخشی از قلمرویی را که تحت اشغال داشتند، از دست داده اند و از همه طرف در محاصره قرار دارند."
از نظر نتانیاهو، انتخاب «من یا اعراب» است [ژان پیر فیلیو، لوموند (فرانسه)، 17 مارس 2019)، (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: سیده هاجر محسنیان)
نتانیاهو با تاکید بر این که مخالفان اسرائیلی به دام احزاب عرب افتاده اند، مبارزات انتخاباتی را خدشه دارکرده است. هیچگاه اسرائیل چنین مبارزات انتخاباتی شدیدی را تجربه نکرده است. سه کیفرخواست علیه نتانیاهو به جرم فساد، وی را وادار کرد تا در مورد وعده بهتر انتخاباتی از نظر جمعیتی به بهترین شیوه عمل کند. این بار شهروندان عرب را که یک پنجم رای دهندگان را تشکیل می دهند، به شیوه اصولی هدف قرار داد و شعار غافلگیرکننده و نگران کننده «بی بی یا طی بی»(احمد طیبی که از سال 1999 به طور مرتب در مجلس اسرائیل انتخاب شده است و یکی از 120 نماینده مجلس اسرائیل از بیست سال پیش تا کنون است) را مطرح کرد.
صلحی دشوار در سوریه پس از هشت سال جنگ [آندره آ ریکاردی، کوریره دلاسرا (ایتالیا)، 17 مارس 2019)، (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
در کنفرانس مربوط به بازسازی سوریه که در روز 14 مارس در بروکسل به پایان رسید، مشخص نشد که بخشی از آوارگان در چه وضعیتی می توانند به کشورشان بازگردند.
تلاش برای نابودی توافق هسته ای با ایران ممکن است به نجات آن منجر شود [کئی گیلسینان، آتلانتیک (آمریکا)، 17 مارس 2019)، (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: داود حیدری)
دولت ترامپ تنبیه و وارد آوردن فشار بر ایران را برای خود نوعی اولویت تعیین کرده است اما همین دولت، که از توافق هسته ای خارج شده و ترامپ این توافق را درد سری بزرگ توصیف کرده است، ممکن است که در عمل به بقای آن کمک کند. ایران و دیگر امضا کنندگان توافق هسته ای همچنان به آن پایبند باقی مانده اند و آمریکا پاییز گذشته با خروج از توافق هسته ای، تحریم های به حالت تعلیق درآمده در دوران اوباما را بار دیگر علیه ایران برقرار کرد و با این اقدام درآمد حاصل از فروش نفت این کشور را کاهش داده و اقتصاد ضعیف آن را با فشارهای بیشتر روبرو ساخته است. با اینکه دولت ترامپ قصد دارد بیشترین فشار ممکن را به ایران وارد آورد اما برای خریداران نفت ایران معافیت هایی قایل شده و حتی در زمینه هسته ای نیز با این کشور تا حدی به همکاری های بین المللی ادامه داده است. حتی در صورت پیروزی دمکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری در سال 2020 این احتمال وجود دارد که دولت آینده نخواهد به توافق هسته ای بازگرد. با وجود این، به گفته رابرت اینهورن، که در مذاکرات هسته ای نقش داشته است می گوید حتی اگر دمکرات ها در انتخابات پیروز شوند و نخواهند به توافق هسته ای بازگردند باید بدانند که مفاد مهمی از این توافق در فاصله زمانی اندکی از پیروزی احتمالی آن ها در انتخابات منقضی خواهند شد و ایران دیگر ناگزیر به پایبندی به آن ها نخواهد بود.
آیا طرح دیدار بین هند و پاکستان، یک راهروی صلح است؟ [آنتوان پاکیه، لاکروا (فرانسه)، 16 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: سیده هاجر محسنیان)
باوجود تنش هایی که در اواخر فوریه هند و پاکستان را روابط دو کشور را متشنج کرد، روز پنجشنبه چهاردهم مارس نمایندگان در کشور با یکدیگر دیدار کردند تا دالان گفتگو برای صلح ایجاد کنند. این دالان از مرز عبور می کند تا به جامعه سیک ها امکان دهد بدون ویزا به معبد بنیانگذار مذهب خود در کرتارپور بروند.
عضو عالی رتبه حزب گانتز ادعا کرد ایران در هک تلفن دست نداشته است [هیات تحریریه، تایمز آو اسرائیل (فلسین اشغالی)، 16 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مهتاب نورمحمدی)
موشه یعلون، عضو حزب «آبی و سفید» و وزیر دفاع پیشین اسرائیل، به صراحت از کسی که به باور او تلفن گانتز را هک کرده است، نام نبرد؛ اما به نقش داشتن نتانیاهو در این ماجرا اشاره کرد. وی روز جمعه تأکید کرد ایران در این کار دخالتی نداشته است. وی گفت برخی نظام سیاسی را به انحطاط کشانده اند و می خواهند همه ارزش ها را برای بقای سیاسی خود قربانی کنند. بنابر گزارش ها، عوامل شین بت به گانتز گفته اند هکرهای ایرانی همه اطلاعات شخصی و پیام های متنی وی را در اختیار گرفته اند و ممکن است از اطلاعات حساس در تلفن وی در آینده بر ضد او استفاده شود. حزب آبی و سفید تأکید کرد هیچ اطلاعات حساسی در تلفن همراه گانتز وجود نداشته است و تلفن او چهار سال پس از بازنشستگی وی از ارتش اسرائیل، هک شده است.
رهایی از عقده ایران...راه مقابله با چالش ها [صالح القزوینی، رای الیوم (انگلستان)، 16 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مهری بهرامی)
انگیزه ها و توجیهات غرب از ایران هراسی صرفا ماهیت سیاسی دارد و تنها هدف از آن فشار وارد آوردن بر این کشور برای نشستن سر میز مذاکرات هسته ای بود و هنگامی که در سال 2015 این توافق را با تهران امضا کرد از این عقده رهایی پیدا کرد اما پافشاری برخی کشورهای مسلمان و عرب بر این عقده گواه این است که انگیزه ها و توجیهات آن ها در این خصوص با انگیزه های غرب متفاوت است. عقده ایران در زمان سفر رئیس جمهور روحانی به عراق آشکارتر شد. به این ترتیب که برخی تنها به علت کینه نسبت به ایرانی ها به ایران و روحانی حمله کردند. این در حالی است که کینه یا محبت نباید علتی در بدست آوردن منافع باشد، در زمانی که بیشتر کشورهای منطقه دچار مشکلات و بحران های اقتصادی و اجتماعی هستند.
جایگزینی جاسوسان امریکایی در سوریه به جای نیروهای پیاده نظام [ولادیمیر موخین، نزاویسمایا گازتا (روسیه)، 17 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: شادی اصغری)
اقدامات نظامی علیه تروریست ها در سوریه، به جنگ سرویس های ویژه کشورهای جذب شده در این مناقشه تبدیل می شود. براساس ارزیابی های کارشناسان که در رسانه های گروهی انتشار یافته است، بخش اعظم فعالیت های امریکا نشانگر آمادگی این کشور برای خروج نیروهایش از سوریه است. نمایندگان پنتاگون مسئولیت کنترل بر این مناطق را به آژانس مرکزی اطلاعات (سیا) واگذار می شود.
جهاد ضد اسلامی [پاول تاراسنکو، کامرسانت (روسیه)، 17 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: شادی اصغری)
در نیوزلند بزرگ ترین عملیات تروریستی به وقوع پیوست: روز جمعه، در دو مسجد این کشور و در زمان اقامه نماز، 49 نفر از مسلمانان کشته شدند. گفته می شود که رئیس این تروریست ها، یک جوان 28 ساله استرالیایی به نام برنتون ترنت بوده است که از دیدگاه های راست گرایانه افراطی برخوردار است.
شکست در مذاکرات تجاری اتحادیه اروپا و امریکا [--، ایزوستیا (روسیه)، 17 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: شادی اصغری)
در پی امضای توافقنامه در ژوئیه سال 2018 میلادی میان دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، و ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، در رابطه با آغاز مذاکرات تجاری، رابرت لایت هایزر، نماینده تجاری امریکا، و سیسیلیا مالمستر، کمیسیونر تجاری اتحادیه اروپا، پنج بار با یکدیگر دیدار کردند که آخرین آنها در هفته گذشته و در روز 6 ماه مارس انجام شد.
بودجۀ پنتاگون برای سال 2020 پرده از روی اقدامات آمریکا در آینده بر می دارد [داویده بارتوچینی، ایل جورناله (ایتالیا)، 15 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
پنتاگون از کنگرۀ آمریکا خواست برای سال 2020 بودجۀ کلی 750 میلیارد دلاری را به تصویب برساند تا در امور دفاعی سرمایه گذاری کند و آمادگی و توانایی تسلیحاتی و انسانی نیروهای مسلح آمریکا را افزایش داده و بهتر در برابر رقابت راهبردی با قدرت های اروپایی و آسیایی نوظهور واکنش نشان دهد.
هشدار مأموران اطلاعاتی آمریکا: «ایران در حال تدارک موج سوءقصدها در اروپاست» [جری فردا، ایل جورناله (ایتالیا)، 16 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مریم شرکا)
به عقیدۀ واشنگتن سوءقصدها در داخل نهادهای دیپلماتیک و فرهنگی ایران در اروپا طراحی می شوند و خواستار آن شد که شرکای اروپایی دیپلمات های ایرانی را اخراج نمایند. این گونه سرویس های اطلاعاتی آمریکا در خصوص خطر وقوع اقدامات تروریستی دارای خاستگاه ایرانی در خاک اروپا هشدار دادند.
حمله نیوزلند نشان داد که آمریکا و متحدانش اطلاعات بسیار اندکی در زمینه خطر تروریسم داخلی بایکدیگر مبادله می کنند [شین هریس، واشنگتن پست (آمریکا)، 16 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: عطیه خرم)
آمریکا و نزدیک ترین متحدان این کشور حدود بیست سال است که سامانه پیشرفته ای برای مبادله اطلاعات درباره گروه های بین المللی تروریستی ایجاد کرده اند و این سامانه نقش مهمی در زمینه تلاش برای مقابله با چنین حملاتی بر عهده داشته است. گرچه در زمینه مبارزه با تروریسم بین المللی همکاری های گسترده ای بین آمریکا و متحدان این کشور صورت می گیرد اما در مورد سازمان ها و گروه های تروریست داخلی همچون گروه راستگرای افراطی که روز جمعه یکی از اعضای آن در نیوزیلند در دو مسجد 50 نماز گزار را قتل عام کرد، تدابیر چندانی اتخاذ نشده است. ترامپ روز جمعه در پی کشتار جمعی در نیوزیلند، در گفتگو با خبرنگاران در کاخ سفید گفت به باور من این گونه حملات کار گروه کوچکی از افراد است که مشکلات بسیار بسیار جدی دارند و حمله ای که در نیوزیلند رخ داده است بی تردید رویداد هولناکی محسوب می شود. وی گفت نوار صوتی و تصویری را که عامل حمله به نمازگزاران در فیسبوک به اشتراک گذاشته و در آن گفته است که از ترامپ برای ایدئولوژی هویت سفید پوستان الهام گرفته، مشاهده نکرده است.
ترکیه ایران را به حمله به گروه پ ک ک تشویق می کند [ماکسیمیلیان پاپ، اشپیگل (آلمان)، 16 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: عطیه خرم)
ترکیه قصد دارد حمله جدیدی علیه پ ک ک برگزار نماید. اردوغان می خواهد این بار همراه با نیروهای ایرانی به این شبه نظامیان کرد حمله کند. تهران هنوز اعلام نکرده چه تصمیمی در این باره خواهد گرفت.
ناکامی تجارت ترکیه و ایران در زمانی مهم [محمد چیتن گولیچ، المانیتور (آمریکا)، 15 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: مفید علیزاده)
ترکیه و ایران در سال های اخیر، همکاری های خود را در مسائل منطقه ای از جمله مورد بسیار مهم تلاش مشترک برای حل و فصل اوضاع در سوریه و همچنین انسجام و همبستگی در برابر سیاست های امریکا و اسرائیل در خاورمیانه، حفظ کرده اند. حتی در اوایل سال جاری، وزیر کشور ترکیه احتمال همکاری میان دو کشور علیه ستیزه جویانه کرد را مطرح کرد.بسیاری امیدواربودند که با استفاده از ریال و لیر روابط تجاری دو کشور تسهیل شود و حجم تجارت افزایش یابد ولی این امید محقق نشده است.. در سال جاری، این کاهش مبادلات تجاری دوجانبه ادامه داشته است. در ماه ژانویه، صادرات ترکیه به ایران 27 درصد و واردات آن نیز 16 درصد کاهش داشته است.
تعهد به کمک هفتصد و هشتاد میلیارد ین در کنفرانس حمایت از سوریه [موری موتو مانابو، نیکی (ژاپن)، 15 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: کیومرث واحدی)
کنفرانس حمایت از سوریه که روز چهاردهم ماه جاری با حضور هشتاد کشور و سازمان های بین المللی از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سازمان ملل در بروکسل برگزار شد ، تعهد کرده است که کمک های بشر دوستانه به مبلغ حدود هفت میلیارد دلار ( حدود هفتصد و هشتاد میلیارد ین ) در خلال سال 2019 میلادی به سوریه ارائه دهد.
نخستین سفر رییس جمهور ایران به عراق به منظور مهار آمریکا [--، نیکی (ژاپن)، 15 مارس 2019] (اداره کل رسانه های خارجی، مترجم: کیومرث واحدی)
[ آقای ] روحانی ، رییس جمهور ایران ، در نخستین سفر خود به عراق ،‌ از این کشور همکاری برای رفع تاثیرات منفی تحریم های آمریکا علیه ایران را درخواست کرده است. رییس جمهور ایران در این سفر با تلقی کردن آمریکا به عنوان ریشه همه شرارت ها سعی در تحکیم روابط میان ایران و عراق را دارد. [ آقای ] روحانی ، رییس جمهور ایران ، پیش از سفر به عراق در تهران اظهار داشت:« روابط ایران و عراق با روابط عراق با کشورهای متاخصم همانند آمریکا که منطقه را به اشغال خود در آوردند ، قابل مقایسه نیست. »