• مقالات

رفتار فرانسه موجب نگرانی ایران است[محمدعباس ناجی، العرب آنلاین (انگلستان)، 18 آوریل 2018، مترجم: اکبر زارع زاده]
ایران از نزدیک تحرکات فرانسه را در دو سطح بین المللی و منطقه ای دنبال می کند. گسترش نفوذ پاریس در داخل اتحادیه اروپا موجب نگرانی ایران است زیرا ممکن است پیامدهایی غیرمستقیم داشته باشد که به نفع ایران نخواهد بود. در هر حال ایران برای مقابله با فشارهای واشنگتن حساب چندانی روی روابطش با پاریس و کلا اروپا باز نکرده است.
تجاوز سه جانبه به سوریه: جنگ سالاران منتظر گزارش کمیته تحقیق بین‌المللی نماندند[طلال سلمان، الشروق (مصر)، 17 آوریل 2018، مترجم: اکبر زارع زاده]
حمله سه کشور آمریکا،‌ انگلیس و فرانسه به سوریه به بهانه تسلیحات شیمیایی صورت گرفت و سران این سه کشور به توجیه حملاتشان پرداختند در حالی که هیچ طرف عربی این حمله را محکوم یا تهدید به پاسخ دادن به آن نکرد و این حمله شبانه را اعلان جنگ علیه امنیت و ثبات کشورهای عربی ندانست. به این ترتیب سران عرب به جای تلاش برای متحد کردن کشورهای عربی در برابر اسرائیل و متحدانش، به حامیان و توجیه کنندگان تجاوز علیه امت عربی پیوسته اند و قربانی را متهم می‌کنند.
جشنواره جهانی فیلم فجر 14 فیلم ایرانی و خارجی را در بخش "جشنواره جشنواره ها" به نمایش می گذارد[ناصر الفرحان، الرای (کویت)، 17 آوریل 2018، مترجم: مهری بهرامی]
فهرست فیلم های مشارکت کننده در بخش "جشنواره جشنواره ها"ی سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر منتشر شد. این جشنواره از تاریخ نوزدهم تا بیست و هفتم ماه جاری برگزار خواهد شد و در آن یازده فیلم خارجی در کنار سه فیلم ایرانی در پردیس سینمایی چهارسو واقع در تهران به نمایش درخواهند آمد. اسامی فیلم های شرکت کننده در بخش "جشنوراه جشنواره ها" اعلام شد و این فیلم ها عبارت اند از درساژ به کارگردانی پویا بادکوبه، راه رفتن روی سیم ساخته احمدرضا معتمدی و فیلم هندی و هرمز به کارگردانی عباس امینی. برخی از این فیلم ها برای نخستین بار در ایران به نمایش درمی آیند و فیلم های دیگر در جشنواره های خارجی مانند برلین مشارکت کرده اند.
اسرائیل مراقب باش: پوتین ایران را متوقف نخواهد کرد[لوپوف ستپوشوا، پراودارو (روسیه)، 18 آوریل 2018، مترجم: شادی اصغری]
دولت ترامپ به دنبال تغییر قوای نظامی امریکا در شمال سوریه است. اگر امریکا با عربستان سعودی به توافق برسد، در آنصورت اوضاع در جنوب این کشور یعنی جایی که ایران و اسرائیل در مرز جنگ قرار دارند، پیچیده تر خواهد شد. مگر همه چیز به قرار پوتین وابسته نیست؟
افزایش تشنجات میان ایران و روسیه[وستی کافکازا (روسیه)، 18 آوریل 2018، مترجم: شادی اصغری]
زمانی که یک مقام نظامی اسرائیل تصریح کرد که کشورش مسئول حمله هوایی علیه پایگاه هواپیماهای بدون سرنشین ایران در استان حمص است، ایران اسرائیل را به خاطر حملات هوایی در سوریه تهدید کرد.
اختلاف بر سر اولویت‌ها مانع اعمال تحریم اروپا علیه ایران است [الشرق الاوسط (انگلستان)، 17 آوریل 2018،‌ مترجم: اکبر زارع زاده]
کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر اولویت ها در تعامل با پرونده ایران با یکدیگر اختلاف نظر دارند در حالی که کمتر از یک ماه تا پایان مهلت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای از بین بردن کاستی‌های توافقنامه هسته‌ای پیش از اعلام خروج واشنگتن از این توافقنامه باقی مانده است. این اختلافات موجب شد رایزنی‌های وزیران امور خارجه اروپایی درباره تحریم‌های پیشنهادی آلمان و فرانسه و انگلیس علیه ایران به نتیجه نرسد.
ایران در سوریه - متحد روسیه و یا رفیق نیمه راه؟ [ایزوستیا (روسیه)، 17 آوریل 2018، مترجم: شادی اصغری]
حمله موشکی ائتلاف غرب علیه سوریه مجددا این پرسش را مطرح کرده است که کدام کشورها را می توان متحد روسیه در این مناقشه دانست؟
مداخله‌های خارجی، بحران‌ها را پیچیده می‌کند [سعید الشهابی، القدس العربی (انگلستان)، 16 آوریل 2018، مترجم: اکبر زارع زاده]
تجربیات معاصر ثابت کرد مداخله های خارجی و جنگ ها راه حلی برای مشکلات داخلی ارائه نمی‌کند بلکه موجب ویرانی کشورها و شاید تکه تکه شدن آنها می‌شود و کینه را بین فرزندان یک کشور عمیق می‌کند. این چیزی است که در افغانستان و عراق و سوریه و لیبی و یمن روی داد.
پناهگاهی آرام در حاشیه بیابان [تارنوتزر کارین اشتاینباخ، نویه زوریشر سایتونگ (اتریش)، 14 آوریل 2018،‌ مترجم: عطیه خرم]
یزد، مرکز استانی با همین نام، یکی از جذاب ترین شهرهای ایران پس از اصفهان و شیراز به شمار می رود. معماری این شهر که در مرکز کشور و محل تلاقی دو بیابان لوت و کویر واقع شده، کاملاً با آب و هوای گرم سازگار است. در سال 2017، یونسکو شهر قدیمی یزد را به عنوان میراث جهانی ثبت نمود.
رونق صنعت نفت ایران رخ نداد [بنوین فاکون، وال استریت ژورنال (امریکا)، 7 آوریل 2018، مترجم: مهتاب نورمحمدی]
در حالی که دولت ترامپ تهدید می کند توافق هسته ای 2016 را پاره و دوباره تحریم های نفتی را که در ازای محدود شدن برنامه هسته ای ایران برداشته شده بودند، اعمال می کند، شرکت های نفتی بین المللی از وارد شدن به بازار ایران خودداری می کنند.
روحانی از واکنش سریع به خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای سخن گفت [الشرق الاوسط (انگلستان)، 10 آوریل 2017، مترجم: اکبر زارع زاده]
رئیس جمهور ایران به پاسخ دادن ایران ظرف کمتر از یک هفته به هر طرفی که تصمیم به خروج از توافقنامه هسته‌ای بگیرد اشاره کرد و با اعلام این که «کشورش آغازگر خروج» نخواهد بود به طور ضمنی به دولت آمریکا هشدار داد اگر ترامپ روز 12 مه آینده خروج واشنگتن را از توافقنامه هسته‌ای اعلام کند‏، از کارش پشیمان می‌شود.
بولتن روزانه رسانه های معاند فارسی زبان خارج از کشور (1397/1/15، بولتن 1935)
تناقضات سیاست های عراق در مبارزات انتخاباتی آشکار می‌شود [سعید الشهابی، القدس العربی (انگلستان)، 9 آوریل 2018، مترجم: اکبر زارع زاده]
عراق نه مانند ایران کشوری دینی تحت حاکمیت نهادهای دینی است، نه نظامی لائیک دارد که حضور دین را در حیات عمومی انکار کند. دین جایگاه خود را در سیاست دارد و سیاست هم جایگاهی مهم در بین متدینین دارد.
بن علوی در تهران... میانجی گری با آمریکا در کار نیست[عادل السالمی، الشرق الاوسط (انگلستان)، 18 مارس 2018، مترجم: اکبر زارع زاده]
هر چند بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران «گمانه زنی‌ها» درباره میانجی گری عمان بین تهران و واشنگتن را رد کرد اما مذاکراتی که بن علوی با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و نماینده رهبر ایران انجام داد، موجب تقویت این گمانه زنی‌ها شد. بر اساس گزارش منابع رسمی ایرانی‏، رایزنی‌های مسئولان شامل موضع ایران در خصوص پافشاری دولت آمریکا بر مذاکره مجدد درباره توافق هسته‌ای با ایران به اضافه نقش منطقه‌ای ایران می‌شد.
کابینه ولخرج ها [فراوکه اشتفنز، فرانکفورتر الگماینه سایتونگ (آلمان)، 17 مارس 2018، مترجم: عطیه خرم]
منتقدان ترامپ تأکید می کنند که رئیس جمهور با انتخاب این وزیران به خود هیچ کمک و لطفی نکرده است. آلن لیچمان، استاد تاریخ در دانشگاه آمریکا در واشنگتن، طی مصاحبه ای با واشنگتن پست گفت: "هیچ شکی وجود ندارد که این کابینه بی تجربه ترین و نالایق ترین کابینه در تاریخ مدرن است. برخی وزیران نه تنها واجد شرایط کافی برای احراز مقام خود نیستند، بلکه برخی افراد بر سر کار آمده اند که هدفی جز تضعیف سازمان ها و وزارت خانه های متبوع خود ندارند: برای مثال دوس در وزارت آموزش و پرورش، کارسون در سازمان مسکن، زینکه در وزارت کشور و پروییت در سازمان حفاظت محیط زیست. وزرای دولت ترامپ بیش از هر گروه دیگری از اعضای دولت، از خزانه دولت به عنوان صندوق هزینه های شخصی خود استفاده می کنند."
ترامپ به منظور خروج از جنگ در سوریه از سعودی ها درخواست پول کرد [لورنتزو ویتا، ایل جورناله (ایتالیا)، 17 مارس 2018، مترجم: مریم شرکا]
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درخواست مبلغ چهار میلیارد دلار از عربستان سعودی نمود تا بخش هایی از سوریه را که نیروهای آمریکایی همراه با شورشیان تحت حمایت ائتلاف بین المللی از چنگ دولت اسلامی رها ساخته بودند، بازسازی کرده و در آنها ثبات را برقرار سازند. واشنگتن پست به افشای این موضوع پرداخت. این نشریه به یک گفتگوی تلفنی اشاره می کند که در ماه دسامبر میان ترامپ و سلمان، پادشاه عربستان صورت گرفت.
عربستان سعودی برای دستیابی به آتش بس وارد با حوثی ها در مسقط وارد گفتگوی محرمانه شده است [سرمقاله، رای الیوم (انگلستان)، 16 مارس 2018، مترجم: مهری بهرامی]
خبرهایی که از مسقط می رسد درباره مذاکرات محرمانه میان دو هیأت جریان انصار الله حوثی به رهبری محمد عبد السلام و یک مقام سعودی که شخصا از سوی شاهزاده محمد بن سلمان انتخاب شده اند؛ تمایل دو طرف را برای دستیابی به آتش بسی نشان می دهد که در پی آن مذاکرات است که به توافقنامه صلح منجر می شود. دیداری که به نوبه خود تغییری بزرگ در موضع عربستان سعودی به شمار می رود زیرا عربستان همیشه به بهانه این که حوثی ها مورد حمایت ایران هستند؛ مخالف گفتگو با این جریان بود. همچنین به علت عدم رضایت از بی طرفی کشور پادشاهی عمان و افشای اطلاعات در مطبوعات عربستان درباره عملیات قاچاق اسلحه به حوثی ها از طریق خاک عمان تمایلی به میانجیگری این کشور نداشت از این رو سال گذشته کویت را به عنوان محلی برای مذاکرات با نظارت فرستاده سازمان ملل متحد، اسماعیل ولد شیخ ترجیح داد.
بازگشت به نقطه صفر [پائول آنتون کروگر، زوددویچه سایتونگ (آلمان)، 16 مارس 2018، مترجم: عطیه خرم]
پس از انتخاب و انتصاب مایک پومپئو، به عنوان وزیر امور خارجه جدید آمریکا که یک فرد تندرو است، نجات توافق هسته ای برای اروپایی ها دشوارتر خواهد شد. اروپایی ها کمتر از دو ماه فرصت دارند تا به یک راه حل دست یابند – و به احتمال باید از نقطه صفر دوباره شروع کنند. ترامپ خواستار بازنگری و بهبود در سه حوزه می باشد: محدودیت برنامه موشک های بالستیک، بازرسی های دقیق تر از تأسیسات مورد نظر در ایران که باید همچنین شامل تأسیسات نظامی باشد؛ علاوه بر آن، محدودیت های زمانی باید تمدید شده و محدودیت های مهم، برای مثال در زمینه غنی سازی اورانیوم تا سال های 2025 تا 2030 ادامه یابند.
شعاع بندی سوریه [یلنا چرننکو، کامرسانت (روسیه)، مترجم: شادی اصغری]
روز جمعه، جنگ سوریه در کانون توجهات وزیران امور خارجه روسیه، ایران و ترکیه قرار گرفت که در پایتخت قزاقستان و در چارچوب روند آستانه گرد هم آمده بودند. این دیپلمات ها در این خصوص که اوضاع «بر روی زمین» - از جمله، در چهار شعاع عاری از تنش مشخص شده با حمایت مسکو، تهران و آنکارا – همچنان متشنج باقی مانده است، اتفاق نظر دارند.
«اسلام در آلمان جایی ندارد»: این جمله وزیر هورست زهوفر یک نقطه عطف است [تیموتی ویلار، نوول آبزرواتور (فرانسه)، 16 مارس 2018، مترجم: سیده هاجر محسنیان]
وزیر کشور آلمان در مصاحبه ای با روزنامه آلمانی «بیلد» گفت: «مسلمانان باید با ما زندگی کنند اما نه در کنار ما.» این عنوان غافلگیرکننده نخستین مصاحبه هورست زهوفر، وزیر کشور جدید آلمان است. این جمله بخشی از افکار آلمانی ها را بازتاب می دهد.