• مقالات

راهبرد جدید غرب باقی نگه داشتن اسد در برزخ است [حسین عبدالحسین، الرای (کویت)، 24 سپتامبر 2017]
مواضع بین المللی که در سازمان ملل متحد درباره بحران سوریه مطرح شد، دگرگونی اندکی را در مواضع پایتخت های غربی در قبال رئیس جمهور بشار اسد نشان داد اگرچه این دگرگونی به همکاری با وی در صورت باقی ماندن او در قدرت در دوره پس از حل و فصل انتقالی، نخواهد انجامید. با از میان رفتن نقش رهبری آمریکا و محدود شدن آن به نظارت بر نابودی گروه داعش در شرق سوریه و غرب عراق، فرانسه پیش قدم شد تا جریان غرب را در موضع گیری در قبال سوریه و در برخورد با روسیه در این ارتباط رهبری کند.
همراهی با ایران در ضدیت با ترامپ [وستی کافکازا (روسیه)، 23 سپتامبر 2017]
رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه امریکا، بعد از نخستین دیدارش با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفت: «ما به سوی یکدیگر لنگه کفش پرتاب نکردیم». اما، در عصر چهارشنبه در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، در دیدار وزیران امور خارجه هفت کشور شرکت کننده در توافق هسته ای با ایران در سال 2015 میلادی، سخنان تندی رد و بدل شد. بعد از آن که ظریف به تندی، از تبلیغات امریکا و این کشور علیه توافق هسته ای سخن گفت، تیلرسون مستقیما، وی را مورد خطاب قرار داد.
با برگزاری همه پرسی در کردستان منطقۀ خاورمیانه با خطر انفجار روبروست [ماتئو لئو کارنیه، ایل جورناله (ایتالیا)، 23 سپتامبر 2017]
چنانچه به راستی کردستان عراق مستقل شود، یک جنگ داخلی دیگر آغاز خواهد شد که بیشتر و بیشتر کردها را در خود فرو خواهد برد. یک بومرنگ باورنکردنی که ممکن است بیش از پیش منطقۀ خاورمیانه را به آتش بکشد.
برنامه ترامپ برای خروج از توافق ایران با مقاومت شدید روبرو شد [جان گلاسر، نیوزویک (امریکا)، 22 سپتامبر 2017]
معلوم نیست که مقاومت فراگیر در برابر عدم تأیید [پایبندی ایران به توافق هسته ای] رئیس جمهور ترامپ را منصرف کند. اما مردم آمریکا باید بدانند اگر ترامپ همچنان به این کار ادامه دهد، این کار را بر خلاف واقعیت ها، [نظر] جامعه بین المللی، [نظر] بیشتر اعضای کابینه خود او و دست کم برخی از اعضای مهم حزب خودش انجام می دهد
ایران در سرپیچی از آمریکا در مراسم رژه، تازه ترین موشک خود را رونمایی کرد [امیرحسین وحدت، واشنگتن پست (آمریکا)، 22 سپتامبر 2017]
روز جمعه، «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران» جدیدترین موشک بالستیک خود را که قادر است بیشتر خاورمیانه و از جمله اسرائیل را هدف قرار داد، رونمایی کرد؛ این در حالی بود که رئیس جمهور ایران اعلام کرد تهران به سرپیچی از خواسته های آمریکا از این کشور، برنامه موشکی خود را با قدرت پیش خواهد برد.
پوکر هسته ای خطرناک ترامپ [مارک پیتسکه، اشپیگل (آلمان)، 22 سپتامبر 2017]
بزرگ ترین مشکل ترامپ با توافق ایران غیر قابل مذاکره بودن آن است: این توافق میراث باراک اوباما، سلف وی است - و بر اساس استدلال او، باید مانند دیگر دستاوردهای اوباما به طور کامل نابود شود. علاوه بر آن، چنین قرارداد پیچیده ای که همه شرکا را در جایگاهی مساوی و برابر قرار می دهد، در دنیای ترامپ که فقط شامل برندگان، شکست خوردگان و "آمریکا در درجه اول" است، نمی گنجد.
ترامپ به سوی لغو توافق هسته ای با ایران: هرگز از سوی کنگره به تصویب نرسیده است[پائولو ماسترولیلی، لااستامپا (ایتالیا)، 22 سپتامبر 2017]
دولت ترامپ تصور می کند که توافق هسته ای با ایران اساساً غیرقانونی بوده زیرا توسط دولت قبلی به امضاء رسیده و از سوی کنگرۀ این کشور مورد تأیید قرار نگرفته است. آنها قصد دارند رابطۀ خود را با تهران با تمامیتش مورد ارزیابی قرار دهند و دقیقاً به همین علت رئیس کاخ سفید ممکن است تصمیم بگیرد در صورتی که توافق مزبور مطابق انتظاراتش اصلاح نشود، آن را زیر سوال ببرد. اینها عناصر اصلی را تشکیل می دهند که در خلال نشست پنج عضو دائمی شورای امنیت، آلمان و اتحادیۀ اروپا که روز چهارشنبۀ گذشته در سازمان ملل برگزار گردید، مطرح گشد. روزنامۀ لا استامپا قادر است به لطف منابع حاضر در این گفتگو ها به ذکر جزئیات بپردازد.
ترامپ – ایران: و اکنون، پرتاب موشک ها [الکساندر براترسکی، گازتا رو (روسیه)، 22 سپتامبر 2017]
هربرت مک مستر، مشاور رئیس جمهور آمریکا در امور امنیت ملی، اعلام کرده که دونالد ترامپ در خصوص توافق هسته ای با ایران قرارهایی اتخاذ کرده است. در حال حاضر، کاخ سفید این قرارها را اعلام نکرده است، اما این احتمال وجود دارد که از بازبینی شرایط این توافق سخن در میان باشد. احتمال دارد، این امر باعث بروز اختلافات میان پنج کشور ضامن دیگر و از جمله، روسیه شود.
جنگ عربی - عربی تحت عنوان اختلاف با قطر: پایگاه‌های جدید آمریکایی و ترکیه‌ای و میلیاردها دلاری که دود می‌شود! [طلال سلمان، الشروق (مصر)، 19 سپتامبر 2017]
جهان در حال تغییر است و عرب‌ها که از یکدیگر دور شده و در برابر هم قرار گرفته‌اند تلاش می‌کنند عقب نمانند از این رو کشورهای دور دست را به مداخله بیشتر در امور خود فرا می‌خوانند و روابط برادرانه بین خود را به فراموشی می‌سپارند و به این ترتیب ثروت آنها به همراه ارزش های سیاسی آنها دود هوا می‌شود.
پهبادهای دور پرواز حزب الله که حریم هوایی جولان را نقض کرد "تحولی مهم" است که نگرانی اسرائیل را برمی انگیزد [عبدالباری عطوان، رای الیوم (انگلستان)، 19 سپتامبر 2017]
گزارش های نظامی چند روز پیش تأیید کردند آنچه رهبران اسرائیل را بیشتر می ترساند استفاده حزب الله از هواپیماهای بی سرنشین برای هدف قرار دادن چاه های گاز در دریای مدیترانه است و به میزان پیشرفت این نوع از هواپیماهای تولید ایران اشاره کردند، یا این که آن ها را به عمق فلسطین اشغالی ارسال کند، در حالی که حامل انواع موشک ها هستند و به نظر می رسد این مسئله امروز بعید نیست.
چه زمانی سفیر ما به تهران باز می گردد؟ [حسین الرواشده، الدستور (اردن)، 20 سپتامبر 2017]
در ارزیابی من سه علت وجود دارد که ایرانی ها را از اقدام متقابل در فراخواندن سفیر خود از امان بازداشت. نخست تمایل تهران برای تداوم رابطه با اردن به علت منافع ایران در درجه نخست بود. در این راستا از ابتدای روابط دیپلماتیک میان دو کشور پس از انقلاب، تهران در کوبیدن درهای اردن برای فعال کردن همکاری تردید به خود راه نداده است و این کشور همیشه برای این مسئله پیش قدم می شود و شاید مراجع دینی در قم در صدور این تصویر قابل قبول از اردن در جهت تثبیت این تمایل نقش داشتند که اردن از سوی هاشمی ها اداره می شود.
خودزنی عربستان در نبرد با ایران [امیر هندجانی، المانیتور (آمریکا)، 19 سپتامبر 2017]
عربستان بعد از پانزده سال سیاست بیهوده به این نتیجه رسیده که باید از باتلاق یمن بیرون بیاید و عادل جبیر، وزیر امور خارجه این کشور به تازگی گفته که مردم سوریه باید خود را برای آینده ای با حضور اسد در مسند قدرت در سوریه آماده سازند. با وجود کسری بودجه عظیم این کشور، عربستان هنوز وقت دارد و می تواند سیاست خود را تغییر دهد و تعامل با ایران را آغاز کند.
نتایج فاجعه آمیز اقدام ترامپ در هم ردیف ساختن پیونگ یانگ و تهران [تریتا پارسی، گاردین (انگلستان)، 19 سپتامبر 2017 ]
توافق هسته ای همه مسیرهای ایران به سوی کسب جنگ افزار هسته ای را مسدود و آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون هشت بار پایبندی ایران به توافق را تأیید کرده است. در واقع، این توافق چنان موفقیتی محسوب می شود که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در مناسبت های مختلف خواستار استفاده از الگوی مذاکره با ایران برای یافتن راه حل در مورد بحران کره شمالی شده است.
نقطه نظراتی درباره سناریو ترامپ در قبال ایران [صالح السید باقر، رای الیوم (انگلستان)، 18 سپتامبر 2017]
هدف آمریکا از مذاکره مجدد درباره توافقنامه هسته‌ای این است که این توافقنامه، توانایی های نظامی ایران به ویژه توانایی های موشکی را نیز شامل شود و علاوه بر آن‏، آمریکا یکی از سود برندگان از توافقنامه هسته‌ای باشد به گونه ای که تهران قراردادهای متعدد تجاری و اقتصادی با آمریکا امضا کند. دولت ترامپ همچنین به دنبال آن است که توافقنامه هسته ای شامل به رسمیت شناختن اسرائیل از سوی ایران باشد.
اسرائیل و ایران... کشمکش همسایگان جدید [محمد السعید ادریس، الاهرام (مصر)، 19 سپتامبر 2017]
ژنرال یائیر جولان، جانشین رئیس سابق ستاد ارتش اسرائیل که اکنون از سوی وزیر دفاع، اویگدور لیبرمن مکلف به تدوین نظریه امنیت اسرائیل بنا بر تغییرات جدید شده به ناتوانی اسرائیل از محقق ساختن پیروزی در جنگی که ایران علیه اش رهبری می کند اعتراف و آن را تأیید کرد. وی در سخنرانی در مرکز پژوهش های شرق دور واشنگتن گفت: "ضروری است که به واقعیت ها و ناتوانی اسرائیل در مقابله با ایران اعتراف کرد". اما وی تأکید کرد در مقابل تهدید ایران بسیار بزرگ است و از این رو در مقابل این تهدید در مقایسه با هر تهدید دیگری در گذشته باید همکاری میان ما و آمریکا اهمیت بیشتری پیدا کند
اتحاد ترامپ و نتانیاهو برای حمله به توافق هسته ای ایران [جولیان بورگر، گاردین (انگلستان)، 18 سپتامبر 2017 ]
ترامپ و نتانیاهو در حالی هر دو از نقش پر رنگ ایران در سوریه نگران هستند که انزجار آن ها از توافق چند جانبه ای که دو سال پیش در وین به دست آمد، آن ها را با یکدیگر متحد کرده است؛ حتی در زمانی که این انزجار راه آن ها را از اکثریت قاطع رهبران دیگر کشورهای جهان که در نشست سالانه سران کشورهای عضو سازمان ملل متحد شرکت می کنند، جدا می سازد.
آیا تیلرسون به نمایندگی از دولت در مورد ایران سخن می گوید؟ [جنیفر روبین، واشنگتن پست (آمریکا)، 18 سپتامبر 2017]
آیا کسی فکر می کند که دولت ترامپ می تواند به راحتی پیامدهای خروج احتمالی از برجام را مدیریت کند؟ تیلرسون حتی نمی تواند مصاحبه ای مودبانه را بدون نشان دادن سردرگمی و نگرانی اداره کند
مکرون در سازمان ملل متحد: ماراتن سه روزه برای کسب اعتبار در صحنه بین المللی [آرتور بوردا، فیگارو (فرانسه)، 19 سپتامبر 2017]
امانوئل مکرون در حالی که منتظر سخنرانی خود در سازمان ملل متحد است، از روز دوشنبه مجموعه ملاقات ها و گفتگوهای خود را با همتایانش آغاز خواهد کرد. بدین ترتیب فقط یک ساعت پس از ورودش به خاک آمریکا - که پیش بینی می شود ساعت 20 به وقت فرانسه دوشنبه این هفته باشد - با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در هتل منهتن ملاقات خواهد کرد. سپس در هتل دیگر محله با [آقای] حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، و نیز ریاض حجاب، هماهنگ کننده کمیته عالی نیروهای انقلابی مخالفان سوریه، ملاقات خواهد کرد.
بحران هسته ای جدید در خلیج فارس [وستی کافکازا (روسیه)، 18 سپتامبر 2017]
علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور ایران و رئیس سازمان انرژی اتمی، در سخنرانی امروز خود در شصت و یکمین جلسه کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی، اعلام کرد که تهران تمامی طرفینی را که برنامه جامع اقدامات مشترک را امضا کرده اند، به اجرای تمامی تعهدات خود فرا می خواند. وی تصریح کرد که شکست این توافق، به تمامی جامعه بین المللی ضربه وارد خواهد کرد.
در سازمان ملل متحد، آینده چند جانبه گرایی در رأس گفتگوها [فرانسوا دالانسون، لاکروا (سوئیس)، 17 سپتامبر 2017]
هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که در دوازدهم سپتامبر در نیویورک گشایش یافت، از هیجدهم سپتامبر برای نخستین بار میزبان آنتونیو گوترش، دونالد ترامپ و امانوئل مکرون خواهد بود. روز سه شنبه نوزدهم سپتامبر دبیرکل سازمان ملل متحد - نخست وزیر سابق پرتغال و کمیسر عالی پناهندگان -، رئیس جمهور آمریکا و رئیس جمهور فرانسه در نخستین روز سخنرانی های رسمی به ترتیب سخنرانی خواهند داشت. هر یک از آنها دیدگاه خود را درباره چالش های مهم جامعه بین المللی مطرح و پاسخ به آنها را ارائه خواهند داد.